Zinātnieku pētījums atklāj, kas notiks, ja steiblkoini netiks regulēti.

Ja steiblkonus neregulēs, tie izraisīs XIX gadsimtā pastāvošo “mežonīgo banku” laikmetu. Šāds secinājums atrodas Jēlas Universitātes ekonomista Gerija Gortona un FRS jurista Džefrija Čana darbā.
Pētījumā “Pieradināmie “savvaļas” steiblkoini” speciālisti velk paralēles ar periodu no 1837. līdz 1865. gadam, kad ASV nebija banku uzraudzības federālajā līmenī.
Valstij faktiski nebija nacionālās valūtas, bet ar tās izlaidi nodarbojās daudzas komercbankas ar nepietiekamu kapitalizāciju. Tas bieži noveda pie kredītiestāžu slēgšanas, rezultātā viņu izlaistās banknotes zaudēja jebkādu vērtību.
Eksperti norādījuši, ka “privātā sektora izveidotās naudas digitālās formas” ar piesaisti 1:1 pret “drošiem” aktīviem rada sistēmisku risku finanšu sistēmai.
Gortons un Čans ir pārliecināti, ka steiblkoini nav efektīvs apmaiņas līdzeklis, jo ne vienmēr tiek pieņemti pēc nomināla un pakļauti “bankas panikas” riskam. XIX gadsimtā bankas izlaistie dolāri nebija apdrošināti un uzrādīja straujas vērtības svārstības, kas apgrūtināja transakcijas.
“Ja politiķi aizkavēsies desmitgades, steiblkoinu emitenti kļūs par XXI gadsimta naudas tirgus fondiem — “pārāk lieli, lai bankrotētu”. Valdībai būs jānodarbojas ar glābšanas pasākumu komplektu katru reizi, kad rodas finansiāla panika, – teikts dokumentā.
Ekonomisti mudina neatkārtot pagātnes kļūdas un izdarīt secinājumus. Viņi atzīmēja, ka monetārās suverenitātes saglabāšanai ir izšķiroša nozīme naudas un kredīta politikas īstenošanā.
Gortons un Čans piedāvāja regulēt steiblkoinu emitentus kā bankas un izlaist nacionālo digitālo valūtu.
Kāto institūta Naudas kredīta un finanšu alternatīvu centra direktors Džordžs Selgins nav piekritis ekonomistu secinājumiem.
Eksperts atzīmēja, ka valsts prasības pret monetāro suverenitāti pārsniedz patērētāju pieprasījumus. Tā rezultātā tas noveda pie finanšu monopola noteikšanu bankām un tiem, kuri tās pārvalda.
“Pat lēmumam par ASV vienotās valūtas ieviešanu pilsoņu kara laikā nebija nekāda sakara ar patērētāju vēlmēm. Ja tā būtu taisnība, nebūtu vajadzīgs 10% soda naudas, lai piespiestu valsts bankas izbeigt savu banknošu izlaišanu, – paskaidroja speciālists.
HERE’S A NEW PAPER out of the Fed (+Yale) that lays out regulatory options for US dollar #stablecoins. Interesting–it was released yesterday (on a Saturday) & its first footnote references tomorrow’s big President’s Working Group meeting on the topic.🧐https://t.co/gfGWDbjjA4 pic.twitter.com/5VwMlnErHJ
— Caitlin Long 🔑 (@CaitlinLong_) July 18, 2021
© 2021 The Bitcoin Foundation Latvia