Thu. Oct 3rd, 2024

Viss par un ap Bitcoin un citām populārākajām kriptovalūtām

The Bitcoin Foundation Latvia blogs par kriptovalūtu Bitcoin latviešu valodā 📈 Finansu pasaules ziņas🏙️Ekonomika🗿 Mākslīgais intelekts📡 Kosmosa tehnoloģijas🤖 Robotika un kibernētika 🛰️Visuma izpēte 🛸Marsa kolonizācija

Bitkoina node

Kā uzstādīt Kubuntu 19.10 kopā ar pilnu bitkoina nodi (pilnu mezglu) lietotājiem bez jebkādas darba pieredzes ar Linux. Oriģināls ir publicēts Hackernoon, blogeris StopAndDecrypt. Piedāvājam jums tulkojumu, kas pavisam noteikti noderēs cilvēkiem, kuriem ir interese par Bitcoin tehnoloģisko pusi un kuri grib griezt pilno Bitcoin nodi mājās.

Priekšvārds

Nesen es uzmontēju jaunu SSD disku savam portatīvajam datoram (tāpēc man nebija jāapgriež nodes lielums klēpjdatorā) un nodomāju, ka varu uzrakstīt instrukciju.
Nekad neesat izmantojuši Linux? Vai jūs nezināt, ko nozīmē “apgriezt nodi”? Labi. Šis raksts domāts jums. Es gribu, lai jūs pārslēdzaties uz Linux operētājsistēmu, un Bitcoin jūs motivētu to darīt. Tā ir Linux rokasgrāmata, un bitkoina nodes noregulēšanas rokasgrāmata. Ja nevēlaties lasīt visu šo tekstu, varat vienkārši kopēt komandas pašā apakšā.

Es domāju, ka jūs zināt, kā lejupielādēt un samontēt ISO-failu. Es neizdarīšu nekādas izmaiņas noklusējuma iestatīšanas konfigurācijā, izņemot visa diska šifrēšanu, kā arī darbvirsmas un dizaina iestatījumu importēšanu. Es negrasos uzstādīt kaut ko citu, izņemot bitkoina nodi.

1. daļa. Konfigurēšana

Izlaidiet šo sadaļu pilnībā, ja jums jau ir Linux.

Lejupielādēt ISO Kubuntu

Kubuntu ir Ubuntu, tikai skaistāka. Pēdējais LTS — 19.10.

Instalējiet ISO USB vai CD

Sekojiet un izpildiet to, kas rakstīts Windows Ubuntu vai macOS oficiālajā instalēšanas rokasgrāmatā.

OS uzstādīšana

Iestatiet datora nosaukumu, lietotājvārdu un paroli. Mans vārds šajā instrukcijā būs Satoshi, un datora nosaukums – nNakamoto. Pēc instalēšanas un pieteikšanās jūsu darbvirsmai jāizskatās šādi:

Paskatieties kā viss strādā, ejiet uz Pielikumiem un palaidiet termināļa emulatoru (Konsole). Lielāko daļu laika mēs strādāsim šajā vienīgajā logā, bet vispirms atvērsim failu pārvaldnieku (Dolphin), kā arī importēsim darbvirsmas tēmu un iestatījumus.

Pirms mēs ieiesim terminālī, paskatīsimies uz to, ko mēs jau redzam. Termināla loga augšējā daļā redzams uzraksts Konsole. Šis ir tikai programmatūras nosaukums, kas raksturīgs šai darbvirsmas videi (citi nosaukumi — Terminal, Command Line u.c.). Kā Satoshi (lietotājvārds) Nakamoto (datora nosaukums) jūs tiksiet parādīts jebkurā tīklā, ar kuru varat izveidot savienojumu.

Starp “:” un “$” jūs redzēsiet “~”. Šī ir abreviatūra jūsu mājas direktorijai /home/ ./home/ ir līdzīga mapei “Mani dokumenti” Windows sistēmā.

satoshi@nakamoto:~$

satoshi@nakamoto:/home/satoshi$

2. daļa. Sagatavošanās

Kopējiet komandas no sadaļas vai no raksta beigām, ja jau esat  Linuxā.

Vispirms mēs pārbaudīsim, vai terminālī nav atjauninājumu. Ievadiet nākamo komandu un nospiediet taustiņu Enter (pa ceļam jums tiks piedāvāts ievadīt “y” un “yes” un jūsu paroli):

satoshi@nakamoto: ~ $ sudo apt-get update

sudo dažreiz sauc par superlietotāju (superuser do). Komanda ir līdzīga Windows administratoram. Tā ir nepieciešama tāpēc, ka nākošās komandas izmantos superlietotāja piekļuves līmeni.

apt-get ļauj sazināties ar pieejamajām programmatūras bibliotēkām, lai jūs varētu lejupielādēt programmatūru tieši no termināļa.

update ir viena no vairākām komandām, kurām jāseko apt-get. Viņa pārbauda, vai nav atjauninājumu visām jūsu instalētajām pakotnēm.

Tad mēs uzstādīsim Git. Tā ir plaši izmantota programmatūra ar atvērtu kodu, kas paredzēts darbam ar citiem projektiem ar atvērtu (un slēgtu) kodu. Mēs izmantosim Git, lai piekļūtu Bitcoin repozitorijam un ielādētu tā kodu.

satoshi@nakamoto: ~$ sudo apt-get install git

Komandai install jābūt saprotamai; tā ir kā update, bet konkrētai pakotnei. Lai to palaistu, ir nepieciešams pakotnes nosaukums.
Git ir Git pakotnes nosaukums, ko atzīst par vienu no avotiem (source), uz kuriem attiecas apt-get komanda. Pēc instalēšanas arī darbosies kā komanda.

Tagad mēs izveidosim mapi mūsu mājas direktorijā un pāriesim uz šo direktoriju, lai kopētu vajadzīgos failus. Mēs varam to kopēt uz jebkuru vajadzīgo mapi (vienkārši esmu izvēlējies tieši tādu ceļu). Vispirms ievadiet šādu rindu:

satoshi@nakamoto: ~$ mkdir p bitcoin-source && cd bitcoin-source

Tam jāizskatās tā:

satoshi@nakamoto:/home/satoshi/bitcoin-source$

mkdir izveido direktoriju. Tas ir kā klikšķis ar peles labo pogu uz darbvirsmas un izvēlieties Izveidot > mapi.

-p ir karogs. Karodziņi ir komandrindas iestatījumi un sākas ar  – . Katrai komandai (piemēram, mkdir) ir savs parametru kopums, tāpēc -p var izdarīt vēl kaut ko citai komandai. Šajā gadījumā -p ignorē dažas kļūdas, kuras var rasties, mēģinot izveidot direktoriju. Ja vēlaties izveidot direktoriju /test1/abc123/haha bez – p, sistēma domās, ka vēlaties izveidot /haha, un jūs saņemsit kļūdas ziņojumu, kas norāda, ka /test1 un /abc123 nepastāv. Ar -p šī kļūda tiek ignorēta un tiek izveidotas abas vecākās direktorijas, kuras “nepastāv”.

bitcoin-source ir tikai direktorija/mapes nosaukums, ko mēs grasāmies izveidot.

&& dod iespēju izpildīt otro komandu tajā pašā rindiņā ar nosacījumu, ka pirmā nebija kļūdaina vai nenobruka.

cd mainīs pašreizējo direktoriju uz to, ko norādījāt. Šajā gadījumā tā mainīsies uz direktoriju /bitcoin-source, ko jūs tikko izveidojāt.

Pēc tam ievadiet:

$ git clone https://github.com/bitcoin/bitcoin.git

git clone kopē bitkoina repozitoriju no Github.com uz direktoriju, kurā jūs bijāt, kad ievadījāt komandu. Tā kā esat bijis ~/bitcoin-source, komanda izveidos katalogu ~/bitcoin-source/bitcoin un izvietos visus nepieciešamos failus.

Varat pārbaudīt failu instalēšanu, izmantojot komandu ls vai doties uz šo direktoriju failu pārvaldniekā.

$ ls bitcoin

ls izved visas atvērtās mapes direktorijā, kurā atrodaties.

ls bitcoin meklēs mapi /bitcoin direktorijā (kurā atrodaties), un pēc tam rādīs visas atvērtās mapes šajā direktorijā.

ls-a izvada visas mapes, ieskaitot slēptās mapes (ja tās pastāv). Slēptās mapes sākas un izskatās šādi: /home/satoshi/.abc123

Pārejiet uz šo mapi. Jūs redzēsiet, kā tiek veidoti faili, kad tiek palaistas citas komandas.

Tagad mums ir jāinstalē vairākas bibliotēkas kopā ar Berkeley Database. Šajā rokasgrāmatā es tās sadalīju grupās saskaņā ar Github montāžas dokumentāciju Ubuntu, jo centos tos apvienot agrāk un saņēmu kļūdas. Bibliotēkas:

$ sudo apt-get install build-essential libtool autotools-dev automake pkg-config libssl-dev libevent-dev bsdmainutils python3

$ sudo apt-get install libboost-all-dev

 

Šī komanda lejupielādēs un verificēs Berkeley Database:

$ wget http://download.oracle.com/berkeley-db/db-4.8.30.NC.tar.gz

$ echo ’12edc0df75bf9abd7f82f821795bcee50f42cb2e5f76a6a281b85732798364ef db-4.8.30.NC.tar.gz’ | sha256sum -c

Pēc komandas “echo” ievadīšanas jums ir jāsaņem atbilde:

db-4.8.30.NC.tar.gz: O`K

Nākošās komandas parādīs (tar – xvf) Berkley Database, ko tikko lejupielādējām un instalējām. Tā arī noteiks ceļa saīsni, tāpēc tikai BDB_PREFIX jāievada, atsaucoties uz atkarību. Parasti, kad jūs ievadāt komandu, un jau esat ceļā, jums tikai jāatsaucas uz atlikušo ceļu. Bet, kad jūs kompilējat, ir jānorāda viss ceļš:

$ tar -xvf db-4.8.30.NC.tar.gz
$ cd db-4.8.30.NC/build_unix
$ mkdir -p build
$ BDB_PREFIX = $ (pwd) / build
$ ../dist/configure –disable-shared –enable-cxx –with-pic –prefix = $ BDB_PREFIX
$ sudo make install
$ cd ../ ..

 

Vairāk bibliotēku:

$ sudo apt-get install libminiupnpc-dev

$ sudo apt-get install libzmq3-dev

$ sudo apt-get install libqt5gui5 libqt5core5a libqt5dbus5 qttools5-dev qttools5-dev-tools libprotobuf-dev protobuf-compiler

$ sudo apt-get install libqrencode-dev

Ar to arī tiek pabeigta sagatavošanās. Tagad mēs sākam uzstādīt Bitcoin.

3. daļa. Core Bitcoin 0.19.0 kompilēšana

Mēs esam /home/satoshi/bitcoin-source, tāpēc pāriesim uz direktoriju /bitcoin, kompilēsim un uzstādīsim:

$ cd bitcoin
$ git checkout tags/v0.19.0
$ ./autogen.sh
$ ./configure CPPFLAGS=”-I${BDB_PREFIX}/include/ -O2″ LDFLAGS=”-L${BDB_PREFIX}/lib/” –with-gui
$ make
$ sudo make install

git checkout tags/v0.19.0 nosūta uz konkrētu commit no git vēstures. “Zari” var mainīties pēc jaunināšanas, tāpēc saite uz zaru var novest pie tā, ka komanda nedarbosies nākotnē.

./autgen.sh tikai sagatavos instalācijas failus.

4. daļa. Savas jaunās nodes iestatīšana un iepazīšanās ar to

Lielākā daļa šīs sadaļas nav nepieciešama programmatūras palaišana. Nākotnē Jūs droši vien to vienkārši palaidīsiet fonā. Tomēr tas palīdzēs saprast, kas notiek aiz “kulisēm”.

Pirmais, ko nepieciešams darīt, pirms palaist bitkoinu pirmo reizi, ir izveidot vairākus logus. Vispirms mēs palaidīsim GUI versiju, ko sauc par bitcoin-qt, tad mēs iziesim no tās un palaidīsim versiju bez GUI, ko sauc par bitcoind, un tad atgriezīsimies pie bitcoin-qt ar dažām darbībām un konfigurācijām, lai jūs varētu saprast, kā tas darbojas.

Aizveriet visus atvērtos logus un atveriet divus jaunus termināļa logus un failu pārvaldnieku. Failu pārvaldniekā dodieties uz /home/satoshi/. Jums ir jānospiež Home uz sānjoslas. Pēc tam izvēlnes rindā augšējā daļā noklikšķiniet uz Control un atzīmējiet izvēles rūtiņu Hidden Files. Vienā no termināļa logiem ierakstiet:

$ mkdir ~/.bitcoin
$ cd ~/.bitcoin

Tagad jums ir jāredz mape ar nosaukumu .bitcoin failu pārvaldniekā. Pārejiet uz šo mapi.

 

Izveidojam failu debug.log. Kad pirmo reizi palaižat Bitcoin, debug.log tiek automātiski ģenerēts, bet jūs sapratīsiet, kāpēc vēlos to izdarīt agrāk:

$touch ~/. bitcoin/debug.log

Tagad mēs palaidīsim failu debug.log. Reģistrācijas faili (logi) pastāvīgi tiek atjaunināti ar jaunajām informācijas rindām, jo programma veic savu darbību reģistrēšanu. Komanda tail parāda jums pēdējos ierakstus šajā failā, bet tikai vienreiz. Izmantojiet karodziņu -f, tas sniegs jums nepārtrauktu šo atjauninājumu plūsmu. Kad jūs ievadāt nākamo komandu, jūs neko neredzēsiet, jo bitkoīns vēl nav palaists, bet mēs to atstāsim šādi:

$ tail -f ~/.bitcoin/debug.log

Citā termināļa logā palaidiet bitkoinu, ievadot:

$ bitcoin-qt

Jūs redzēsiet lejupielādes attēlu un pēc tam – grafisko saskarni ar ziņojumu par sinhronizācijas stāvokli. Jūs sāksiet redzēt aktivitāti terminālī, kur esat piesaistīts debug.log. Visam augstākminētajam jāizskatās ir šādi:

Jūs to varat redzēt ļoti ilgi, jo sinhronizācijai ir nepieciešams ilgs laiks. Termināla logā varat ievadīt bitcoin-qt un nospiest CONTROL + C. Jūs redzēsiet, ka GUI aizvērsies, un logi žurnālos tiks apturēti. Varat lasīt ziņojumus par izstāšanos logos, ritinot uz augšu, un pētot visus notikumus. Tagad šajā terminālī palaidiet bitcoin-qt un ievadiet:

$ bitcoind

Jums atkal jāierauga log tail. Bitkoins darbojas fona režīmā. Vēlreiz nospiediet taustiņu CONTROL + C un iestatiet to.

Mums ir jāizveido konfigurācijas fails, tāpēc failu pārlūkā izveidojiet failu bitcoin.conf. Atveriet to, ievadiet sekojošo un saglabājiet failu:

debug=net

Pēc noklusējuma visi dati ir iekļauti žurnālos. 1. uzstādīšana ļaus iekļaut visus datus, bet to ir pārāk daudz un informācija būs ātra. Varat instalēt šādas opcijas: net, tor, mempool, http, bench, zmq, db, rpc, valufee, addrman, selectcoin, reindex, cmpctblock, rand, prune, libevent, coindb, qt, leveldb.

Turklāt varat pielāgot mezglu, lai apgrietu (prune) blokķēdi tā aizpildīšanas laikā. Tagad visa blokķēde sver aptuveni 290 Gb. Ja jums nav pietiekami daudz vietas glabāšanai, varat samazināt datus līdz 5 GB (pašlaik). Es to neiesaku darīt bez nepieciešamības, bet jūs varat apgriezt blokķēdi līdz 10 GB ar šādu komandu:

debug=net
prune=10000

Jūsu konfigurācijas failā var būt vairākas opcijas, un nav svarīgi, kādā secībā tās atrodas. Tā var izskatīties tā, ja jūs, piemēram, vēlaties ierobežot savu mempūlu ar 100 Mb transakcijām:

maxmempool=100
prune=10000
debug=net

Atveriet trešo termināli un ievadiet:

$ tail -f ~ / .bitcoin / debug.log | grep “UpdateTip:”

grep ir komanda, kurai ir vairākas funkcijas, bet šajā kontekstā tā parādīs informāciju no pirmās komandas un filtrēs to, lai tiktu parādītas tikai rindas, kurās ir pēdiņās norādītais teksts.

Citā terminālī ievadiet:

$ tail -f ~/.bitcoin/debug.log | grep -v “UpdateTip:\|Requesting block\|sending getdata\|recieved block\|received: block”

Tā ir tā pati komanda, bet ar karodziņu -v, tā darīs pretējo iepriekšējo komandu un atmetīs jebkuru rindu ar norādīto tekstu.
Tagad mēs varam filtrēt informāciju, lai dati netiktu atjaunoti tik ātri. Nekautrējieties spēlēties ar iestatījumiem, izņemot lieko un pievienojot tieši jums nepieciešamo.

Tas ir viss! Atkarībā no jūsu aprīkojuma/tīkla joslas šis process var ilgt vairākas stundas līdz dažām nedēļām (pēdējais ir visticamākais).

Kad blokķēde tiks neatgriezeniski sinhronizēta, bloki tiks pievienoti vidēji ik pēc 10 minūtēm, bet debug.log sāks rādīt daudz vairāk aktivitāšu.

0. daļa. Tiem, kam ir nepieciešamas tikai komandas:

sudo apt-get update;
sudo apt-get install git;
mkdir -p bitcoin-source && cd bitcoin-source
git clone https://github.com/bitcoin/bitcoin.git;
sudo apt-get install build-essential libtool autotools-dev automake pkg-config libssl-dev libevent-dev bsdmainutils python3;
sudo apt-get install libboost-all-dev;
wget http://download.oracle.com/berkeley-db/db-4.8.30.NC.tar.gz;
echo ’12edc0df75bf9abd7f82f821795bcee50f42cb2e5f76a6a281b85732798364ef db-4.8.30.NC.tar.gz’ | sha256sum -c;
tar -xvf db-4.8.30.NC.tar.gz;
cd db-4.8.30.NC/build_unix;
mkdir -p build;
BDB_PREFIX=$(pwd)/build;
../dist/configure –disable-shared –enable-cxx –with-pic –prefix=$BDB_PREFIX;
sudo make install;
cd ../..;
sudo apt-get install libminiupnpc-dev;
sudo apt-get install libzmq3-dev;
sudo apt-get install libqt5gui5 libqt5core5a libqt5dbus5 qttools5-dev qttools5-dev-tools libprotobuf-dev protobuf-compiler;
sudo apt-get install libqrencode-dev;
cd bitcoin;
git checkout tags/v0.16.0;
./autogen.sh;
./configure CPPFLAGS=”-I${BDB_PREFIX}/include/ -O2″ LDFLAGS=”-L${BDB_PREFIX}/lib/” –with-gui;
make;
sudo make install;bitcoin-qt

Kā uzstādīt Bitcoin Ligtning tīkla nodi uz Raspberry PI?

Lightning Network + Bitcoin Core на Raspberry PI | Lightning Нода

© 2020 The Bitcoin Foundation Latvia

ICO kalendārs

Latvijas Bitkoina biedrība sadarbībā ar Investing.com
Copyright © 2017-2023. Made with ❤️ in Latvia. All rights reserved The Bitcoin Foundation Latvia | Newsphere by AF themes.
error

Vai bija noderīgi? Ja jā, tad atbalsti lūdzu mūs sociālajos tīklos - sekojot vai spiežot like. Lai varam sniegt informāciju vēl vairāk iedzīvotājiem Latvijā par Bitcoin. Paldies Tev jau iepriekš par atbalstu!