No 18 + miljons Bitcoin aptuveni 27% vairs nav apgrozībā, turklāt lielākā daļa, visticamāk, ir zudusi. Tam ir vairāki iemesli – daži no šiem Bitcoin pieder mirušajiem īpašniekiem, daži pieder Satoši Nakamoto, bet lielākā daļa ir zaudēti naudas pārvaldīšanas kļūdu dēļ. Tāpēc ar katru dienu pieaug kriptomaku nozīme, jo ar katru zaudēto Bitcoin pārējo Bitcoin vērtība pieaug. Pirmais kriptomaku izstrādāja Satoši Nakamoto, un tas bija ļoti vienkāršs: Bitcoin-maks ļāva ģenerēt jaunas adreses un nosūtīt BTC citiem cilvēkiem. Nebija nekādu īpašu pasākumu, lai aizsargātu vai atjaunotu privātās atslēgas, un varēja vienkārši ievadīt nepareizu adresi un nosūtīt monētas nepareizam saņēmējam. Bet tās bija tās senās dienas ( tikai 10 gadu atpakaļ ) , kad cilvēki nedomāja, ka zaudē kaut ko vērtīgu, – maksimums pāris eirocentu. Brīdī, kad Bitcoin vērtība sāka pieaugt, turētāji sāka to uzskatīt par preci, kuru var pirkt un pārdot un izlaistie kriptovalūtu maki sāka iegūt aizvien jaunas opcijas un drošības līmeņus.
Pirmā birža tika palaista 2010. gadā un tā bija Bitcoinmarket.com. 2011. gadā tika palaista kriptovalūtu birža Mt.Gox, un cilvēki to sākumā izmantoja kriptomaka vietā. Kriptovalūtu biržas Mt. Gox uzlaušaana ( kad lietotāji zaudēja gandrīz 650 000 BTC ) iemācīja lietotājiem neuzglabāt Bitcoin kriptovalūtu biržās, un pieauga pieprasījums pēc drošiem kriptomakiem. Ar laiku parādījās daudz jaunu maku, piemēram, Blockchain.com, Coin Wallet. Exodus, Jaxx un citi, ar dažādām valūtām un jaunām drošības opcijām. Šodien ir daudz konkurējošu kriptomaku katrai no gandrīz 6000 kriptovalūtu, un mēs aplūkosim dažus no tiem, kas šķiet vispiemērotākie Bitcoin glabāšanai.
Kādi ir kritēriji mūsdienīgam kriptovalūtu makam?
- Tas atrodas uz viedtelefona – pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 5 miljardi mobilo telefonu lietotāju. Lietotāji šodien pieprasa, lai kriptomaks būtu mobilā versijā, un vēlams kā lietojumprogramma, nevis adaptīvā vietne.
- Tam ir vienkāršs lietotāja interfeiss – katram lietotājam jābūt spējīgam nosūtīt kriptovalūtu, kopējot un ielīmējot adresi vai skenējot QR kodu. Visas maksas programmas šodien ir ļoti ērtas lietotājiem un ļauj nosūtīt naudu vairākiem klikšķiem/pieskārieniem, un, lai paliktu konkurētspējīgs, kriptomakam jānodrošina ātrums.
- Piekļuves vienkāršība – programmas atvēršanai ir jābūt ne ilgākai kā dažām sekundēm. Tam var būt nepieciešams īss PIN-kods, FaceID vai pirksta nospiedums.
- Vairums kriptovalūtu atbalsts – tā ir standarta prasība, lai gan pirms dažiem gadiem tā bija eksotiska opcija. Tomēr nekas tāds nav protams vajadzīgs Bitcoin maksimālistiem.
No mobiliem Bitcoin makiem mūsu ieskatā priekšroka var būt dodama diviem: Blockstream Green Wallet un Samourai Wallet. Abi maki ir ar senu vēsturi un labām lietotāju atsauksmēm. Katram ir gan savas priekšrocības, gan arī protams mīnusi. Bet nelieli. Samourai Wallet galvenais mīnus – to nevar lietot uz Apple IPhone 🙂
Samsons Movs, kompānijas Blockstream biznesa attīstības direktors, ir teicis: “Mobilie maki šodien ir viss. Tā ir izeja uz vislielāko un visplašāko tirgu” .
Pirms kāda laika Blockstream iepazīstināja ar atjauninātu ( faktiski pilnīgi jaunu ) mobilo bitkoin-maku GreenAddress, kas tika pēc kāda laika pārdēvēts par Blockstream Green Wallet. Kompāniju GreenAddress, kura kopš 2013. gada nodarbojās ar sava bitkoin maka izstrādi, kompānija Blockstream iegādājās 2016. gadā.
CEO Blockstream Ādams Baks atzīmē, ka aparātu maki (hardware wallet) “Ledger” vai “Trezor” ar Green Wallet un pilnu meklētāja Tor atbalstu, iespējams, ir drošākais portatīvais risinājums bitkoinam no pieejamiem šodienas kriptovalūtu maku tirgū.
Kompānijas Samourai Wallet un Blockstream Green Wallet ir faktiski mobilie maki bitcoin-maksimālistiem (Blockstream un Katana Cryptographic apzināti neietver altkoinu ( citu kriptovalūtu ) atbalstu – kompāniju pārstāvji vairākkārt ir nākuši klajā ar skeptiskiem paziņojumiem attiecībā uz alternatīvajām kriptovalūtām un uzskata Bitcoin par vienīgo kriptovalūtu ar ilgtermiņa potenciālu). Šeit mūsu viedokļi pilnībā sakrīt:)
Blockstream Green Wallet
Blockstream Green Wallet pamatpriekšrocības ir šādas:
- Lokalizācija. Maks atbalsta vairākas valodas, tostarp krievu un ukraiņu ( latviešu valodu diemžēl neatbalsta, jo esam maza nācija );
- Maks pieejams gan iOS, gan Android vidē;
- Divfaktoru autentifikācija. Otra autentifikācija – (Google Authenticator, e-pasts, tālruņa zvans un SMS) ir drošības līdzeklis, ja ierīce tiek nozaudēta vai nozagta.
- Regulējamā 2FA. Nelielas summas var notikt bez 2FA.
- Aparatūras maku ( hardware wallet – Ledger un Trezor, kā arī citu ) atbalsts.
Samourai Wallet
Samourai maka pamatpriekšrocības ir:
- Atbalstu Bitcoin Bech32 adrešu standartu (vai Native SegWit, kuras sākas ar bc1), kā arī SegWit (sākas 3) un Legacy-adrešu (sākas 1) atbalsts;
- Samourai Dojo. Atvērtā Bitcoin programmatūras izstrādes programmatūra ( Bitcoin node ), kura bāzēta uz Bitcoin Core. Samourai Wallet lietotāji, kuri nevēlas uzticēt Samourai serveriem savas atvērtās atslēgas, var palaist Dojo, tādējādi nodrošinot maksimālo anonimitātes līmeni, izmantojot maku. Iedarbinot Dojo un pieslēdzot to pie Samourai maka, lietotāji saņem maksimālu transakciju konfidencialitāti, nesniedzot nekādu informāciju Samourai serveriem. Detalizētas instrukcijas par Dojo uzstādīšanu var atrast Samourai Dojo Github: https://github.com/Samourai-Wallet/samourai-dojo/
- Neredzamības režīms. Neredzamības režīmā Samourai saīsne pazūd no viedtālruņa programmu izvēlnes. Lai piekļūtu makam, ir jāievada savs PIN kods.
- Attālinātās komandas. Tas ir SMS ziņojums, kas nosūtīts uz jūsu tālruni un satur jūsu PIN-kodu Samourai, kas ļaus Samourai piešķirt jums atkopšanas frāzi (seed frāzi) vai pašiznīcināties. Turklāt jāņem vērā, ka, nododot seed frāzi nešifrētā veidā, to var viegli pārtvert, kas apdraud visas maka drošības funkcijas. Tāpēc labāk uzrakstiet savu seed frāzi uz papīra un nepaļaujieties uz attālinātajām Samourai komandām.
- Aizsardzība pret SIM kartes ielaušanos. Šis līdzeklis brīdina lietotājus, ka viņu SIM karte ir uzlauzta, izmantojot īsziņu uz uzticamu mobilā tālruņa numuru.
Jāatzīmē, ka trīs pēdējās fīčas nav pieejamas programmā Google Play. 2019. gada janvārī izstrādātāji paziņoja, ka Google pieprasīja šīs drošības opcijas novākt. Pēc izstrādātāju vārdiem “neviens cits maks nav ieslēdzis šīs funkcijas un visticamāk neviens maks tos neiekļaus – pateicoties Google politikai”. Samourai komanda gan paziņoja, ka cer atjaunot šīs funkcijas Google Play nākotnē vai atjaunos visas funkcijas “caur alternatīvajām izplatīšanas metodēm – tiešo lejupielādi un F-Droid”.
Tādējādi abiem makiem ir savas unikālās funkcijas, kas veltītas lietotāju līdzekļu aizsardzībai un anonimitātes nodrošināšanai. IPhone lietotājiem izvēle ir skaidrāka – Green Wallet, jo Samourai ir pieejams tikai Android lietotājiem. Tajā pašā laikā Samourai piedāvā pilnu bitkoina nodas realizāciju, kuru var pieslēgt pie maka, lai nodrošinātu maksimālu anonimitāti.
Pēc mūsu domām – šie ir labākie Bitcoin mobilie maki tirgū uz šo brīdi. Izvēlieties un lietojiet.
Kriptovalūtu maki – īss video skaidrojums
Криптовалютные кошельки | Полное руководство | Ledger, Trezor, Electrum Wallet
Kas ir Bitcoin maks?
Kā izveidot Bitcoin papīra maku?
Какой биткоин кошелек выбрать? | Как выбрать биткоин кошелек?
Что такое SEED фраза | Восстановление Биткоин кошелька
Как отмыть Биткоины | СoinJoin + Wasabi Wallet
Как защитить Биткоин кошелек | BIP39 Пароль и SEED
Как хранить Биткоин в голове | Brain Wallet и Seed
Лучший Биткоин кошелек – Samourai Wallet | Обзор биткоин кошелька
© 2020 The Bitcoin Foundation Latvia