Kiberdrošības konferencē Defcon, kas sāksies 9. augustā Lasvegasā, tiks prezentēts jaunais bitkoina transakciju izsekošanas instruments ar nosaukumu White Rabbit – tas paredzēts tādu transakciju izsekošanai, kuras asociējas ar kriminālām darbībām bitkoina tīklā.

White Rabbit prezentācija konferencē Black Hat Arsenal, kas arī pašlaik norit Lasvegasā, izvērtās ļoti veiksmīgi. Instrumentu radījuši datu biznesa analīzes platformas Trustar vadošie izstrādātāji Olīvija Teta un Nikolass Kseibs. Saskaņā ar viņu teikto – White Rabbit ļauj reāllaikam tuvā režīmā iegūt kontekstuālu informētību par konkrētām ļaunprogrammatūrām ar izpirkuma prasību. White Rabbit īsteno bitkoina transakciju monitoringu, kuras asociējas ar šo noziedzīgās darbības veidu, sniedzot tiesībaizsardzības institūcijām iespēju tās atzīmēt.

Saskaņā ar tehnoloģijas aprakstu, White Rabbit ir trīs daļu modelis, kas sākas ar bitkoina adrešu savākšanu un to klasificēšanu “tīrās” un “netīrās”.

“Otrā daļa ir klasificēšanas modeļu testēšana, kuri izmanto šos datus, un priekšlikumu izstrādei optimāla modeļa izvēlē lēmumu pieņemšanai… “,  – paskaidro Trustar izstrādātāji.

Bitkoina transakciju izsekošanas virzienā aktīvi darbojas tādas kompānijas kā, piemēram, Chainalysis un Bitfury. Tomēr bitkoina kopienas reakcija uz tamlīdzīgām iniciatīvām nav atbalstoša – galvenā problēma, kuru nosauc tamlīdzīgu instrumentu pretinieki, ir tāda, ka bitkoinam – tāpat kā jebkurai citai valūtai – ir jābūt savstarpēji aizstājamai. Tieši šī iemesla dēļ ļoti populāri ir dažādi bitkoinu sajaukšanas servisi, kuru uzdevums ir nodrošināt transakciju dalībnieku anonimitāti, kā arī Bitcoin turētāji izmanto daudzas adreses “pēdu nojaukšanai”.

Tomēr, kā uzskata Olīvija Teta, lietotājiem ir jāzina, kas stāv aiz tamlīdzīgiem uzbrukumiem.

“Cenšoties deanonimizēt blockchain, mēs ne par to cīnāmies – mums jāredz plašāka aina. Drošības analītiķi, kuri izmanto Trustar, vairāk ir ieinteresēti tajā – kā bitkoina adreses korelējas ar starptautisku noziedzīgu grupējumu darbību un faktisko ļaunprogrammatūru ieviešanu Bitcoin vidē”, – atzīmēja Olīvija Teta.  

(c)  2018 The Bitcoin Foundation Latvia